خدمات

شرکت جهان فرزسازنده چرخ دنده های مخروطی و مارپیچی

چرخ دنده ها از اصلی ترین قطعات موتور ها و ماشین ها هستند این چرخ دنده ها می توانند باعث بالارفتن گشتاور خروجی مانند گیربکس و یا تغییر جهت چرخش شفت مانند دیفرانسیل ها گردند در این چند چرخ دنده که استفاده زیادی در صنعت داردند می پردازیم و تفاوت های ان ها را مورد بررسی قرار می دهیم

چرخ دنده هاي ساده

رايج ترين نوع چرخ دنده ها هستند و دندانه هاي آنها مستقيم است و بصورت موازي با جهت حركت شفت سوار ميشوند. چرخدنده هاي ساده در لباسشويي ها، پيچ گوشتي هاي برقي، ساعت هاي مچي عقربه اي و بسياري وسايل ديگر استفاده ميشوند. اين چرخدنده ها به دليل نوع دندانه ها و برخورد آنها با يكديگر سروصداي بيشتري هنگام حركت دارند و ارتعاشات بيشتري ايجاد ميكنند. به همين دليل در اتومبيل ها استفاده نميشوند. نسبت چرخ دنده هاي ساده از ١:١ تا ٦:١ مي باشد
چرخ دنده هاي مارپيچ
چرخ دنده هاي مارپيچ به دليل نوع دندانه ها نسبت به چرخ دنده هاي ساده چرخش نرم تر و بي صداتري دارند. دندانه ها در چرخ دنده هاي مارپيچ نسبت به صفحه جلويي داراي زاويه مي باشند. تماس دندانه هاي دو چرخ دنده مارپيچ به صورت سرتاسري است. زاويه مارپيچ در اين نوع چرخ دنده ها از ١٥ تا ٣٠ درجه است. چرخ دنده هاي مارپيچ بيشتر در گيربكس خودروها بيشتر استفاده مي شود و نسبت آن ها ٣:٢ تا ١٠:١ است.

چرخ دنده مارپیچ

چرخدنده هاي مخروطي

چرخدنده هاي مخروطي به منظور تغيير جهت چرخش شفت ها استفاده ميشوند. اين نوع چرخدنده ها شامل دندانه مستقيم و دندانه مارپيچ تقسيم بندي ميشوند اما نوع دندانه مارپيچ سروصدا و لرزش كمتري دارد. اگر جهت دندانه هاي چرخدنده مخروطي راستگرد باشد براي شفت هاي ساعتگرد مناسب است و همچنين چرخدنده هاي مخروطي چپ گرد مناسب شفت هاي پادساعتگرد است. نسبت مورد استفاده در اين نوع چرخدنده ها ٣:٢ تا ٤:١ است.

چرخ دنده مخروطی با دندانه مستقیم

چرخ دنده‌های مخروطی، ظاهری مخروطی شکل دارند و برای انتقال نیرو بین دو محور متقاطع به کار می‌روند. ساده‌ترین نوع این چرخ دنده، دندانه مستقیم دارد. امتداد این دندانه‌ها به رأس مخروط فرضی می‌رسد. فرآیند ساخت این دندانه‌ها راحت‌تر است و هیچ نیروی تراستی هم ایجاد نمی‌کنند. در سوی مقابل، نقطه ضعف این نوع دندانه‌ها این است که بعد از گرم‌کاری، امکان سنگ زدن دندانه‌ها وجود ندارد.

دندانه‌های مستقیم به دو روش «گلیسون» (Gleason) و استاندارد ساخته می‌شود. در روش گلیسون، انتهای دندانه‌ها دارای انحنایی به سمت داخل است. حتی اگر اشتباه‌های کوچکی در تراز بودن محورها هم رخ داده باشد، این چرخ دنده‌ها قادر به تحمل آن هستند. دندانه‌های مستقیم، معمولاً در کاربردهایی با سرعت پایین (کمتر از دو متر بر ثانیه سرعت محیطی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد اصلی آنها در ماشین ابزار، دستگاه چاپ و دیفرانسیل خودرو است. همچنین برای انتقال نیروهای بزرگ، به ندرت به کار می‌روند.

چرخ دنده مخروطی با دندانه مارپیچ

دندانه‌های این نوع چرخ دنده به صورت منحنی‌های مارپیچ هستند. برخلاف نوع مستقیم، این دندانه‌ها به صورت آرام آرام و یکنواخت با هم درگیر می‌شوند. از هر دو روش ساخت گلیسون و استاندارد در این مدل هم استفاده می‌شود. ولی نوع گلیسون، کاربرد بیشتری دارد. در این نوع چرخ دنده‌ها، امکان سنگ زدن دندانه‌ها بعد از گرم‌کاری وجود دارد. همین امر، امکان تولید چرخ دنده‌های دقیق‌تری را فراهم می‌سازد.

چرخ دنده هاي حلزوني

چرخ دنده هاي حلزوني عمدتا به عنوان چرخ دنده هاي كاهنده استفاده مي شوند. نسبت اين چرخ دنده ها از ٥:١ تا ٣٠٠:١ است. نصب اين نوع چرخ دنده ها به گونه اي است كه چرخ دنده هاي حلزوني مي توانند چرخ دنده را بچرخانند اما برعكس ممكن نيست. اين چرخ دنده ها در وسايل ترابري و سيستم ترمز اضطراري كاربرد بيشتري دارند.

چرخ دنده حلزونی
گروه صنعتی جهان فرز تولید کننده چرخدندهای صنعتی با به خدمت گرفتن مهندسین مجرب و استفاده از تکنولوژی روز دنیا ، ارائه دهنده خدمات متنوع در زمینه طراحی انواع چرخدنده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *