اخبار, چرخ دنده ها, مقالات

ساخت چرخدنده

ساخت چرخدنده

ساخت چرخدنده

 

این روزها نقش چرخدنده ها به عنوان ابزاری پایه ای برای ساخت انواع موتور بر کسی پوشیده نیست و ساخت چرخدنده یکی از بخش های مهم صنعت به شمار می آید.
اینکه چرخدنده ها به چه روشی ساخته می شوند بستگی به نوع چرخدنده وکاربردی از آن انتظار خواهیم داشت دارد اما به طور کلی چرخدنده ها به روش های متنوعی ساخته میشوند که هر کدام از آنها معایب و مزایای خاص خود را دارند.
از این رو به هنگام خرید باید چرخدنده را متناسببا نوع کارکرد و جنس تولید شده آن تهیه نمود.

 

 

روش های ساخت چرخدنده | چرخدنده چگونه ساخته می شود

 

برای ساخت چرخدنده روش های مختلفی وجود دارد که در زیر با آنها اشاره خواهیم کرد.

 

روش ریخته گری: از این روش برای ساخت چرخدنده هایی استفاده می شود که نیازمند دقت بسیار بالا در ساخت نیستند.

 

روش فرم دادن: از این روش برای ساخت چرخدنده هایی استفاده می شود که ابعاد و دقت متوسطی دارند و قرار است که به تولید انبوه برسند.

 

روش متالوژی پود: این روش مناسب تولید چرخدنده برای فلزهای کوچک مقیاس است که قرار است به تولید انبوه برسند.

روش ماشین کاری:از این روش تولید برای سرعت های خیلی بالا و همچنین چرخدنده هایی که نیاز به دقت بسیار بالایی دارند استفاده میشود.

 

 

بیشتر بدانیم: چرخدنده کرانویل و پینیون چیست؟

 

 

دستگاههای ساخت چرخدنده

 

• دستگاه هاب

دستگاه هاب که از آن در ساخت چرخ دنده مورد استفاده قرار می گیرد یک نوع از دستگاه فرز می باشد. برای تولید نوع تیز پیچشی یکی از کاربردی ترین دستگاه هایی است که وجود دارد. مکانیسم آن به روش چرخاندن ابزار است که در فاصله‌ زمانی مشخص و سرعتی که به دستگاه داده می شود موجب ایجاد دنده هایی در صفحه شده و چرخ دنده را به تولید می رساند.
یکی از ویژگی های این دستگاه ایجاد گوشه های منحنی بر روی محصول تولید شده می باشد. این کار به ‌وسیله‌ ابزاری تیز و بر روی سطحی مارپیچ انجام می دهند.

 

• دستگاه هابینگ

این دستگاه دارای تیغه های همسو و بدنه‌ مارپیچ می باشد که دارای برجستگی هایی با فاصله‌ مناسب است که از این طریق برش هایی دقیق و برابر میزان مورد نظر ایجاد می کنند.

 

 

ساخت چرخدنده

عملیات خان کشی در ساخت چرخ دنده

از روش خان کشی در ساخت چرخدنده بیشتر در رابطه با تولید دندانه های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.
ابزاری که برای برش از آن‌ها استفاده می شوند را روی سطحی که به شکل مخروط است قرار داده می شود. پس از آن در طول چرخ دنده ای که به صورت خام است حرکت می کند و دندانه هایی را در داخل آن به صورت هم شکل و مساوی ایجاد می کند.
به طور کلی خان کشی یک فرآیند براده برداری است. وسیله ای که در آن کاربرد فراوانی دارد سوزن خان کشی نام دارد. این سوزن لبه هایی برنده دارد که به صورت متقاطع هستند. مکانیسم اثر آن به صورت عبور از سوراخ های داخل خان به وسیله‌ کشش و فشار است که نهایتاً باعث براده برداری می شود. این فرآیند به طور معمول در صنایع خودرو سازی بیشترین کاربرد را دارا است.
دلیل استفاده‌ زیاد در این صنایع را باید سرعت عمل بسیار زیاد خان کشی نسبت به سایر عوامل دیگر قلمداد نمود. از دیگر مزایای خان کشی می توان به دقت بسیار بالا و نرمی در پرداخت با میزان خطای بسیار پایین دانست.
نحوه‌ عملیات خانکشی در تولید چرخ دنده به این صورت می باشد که در اکثریت مواقع از سوزن های خانکشی استفاده می شود که باید گفت بدون این سوزن ها امکان برش چرخ‌دنده های خام وجود ندارد
طراحی های مختلف در این نوع سوزن ها باعث شده است که اشکال متفاوتی را بتوانند برش دهند و لبه دار کنند. بر این اساس می توان به وسیله‌ دستگاه خان کشی فرآیند دندانه دار کردن چرخ‌دنده ها را به فرم های دلخواه و اشکال مختلف تعیین نمود. برای پرداخت چرخ‌دنده ها در این روش از دقت هایی که مورد نیاز صنایع مختلف است استفاده می شود.

 

ماشین ساخت چرخ دنده سایز

در تولید چرخ دنده های جناغی پیوسته تنها ماشینی که حرف برای گفتن دارد ماشین ساخت چرخ دنده سایز است. اولین و مهم‌ترین تولیدات آن نیز همین نوعی که در بالا اشاره شد است. مزیتی که این دستگاه دارد بهره مندی از دو ابزار برش است که با فاصله‌ منظم از همدیگر کار شده اند و به صورت رفت و برگشتی حرکت می کنند.
مکانیسم اثر این ماشین به این صورت می باشد که با شروع حرکت یکی از ابزار های برش نصب چرخ دنده برش داده می شود و در حرکت برگشتی ابزار دوم قسمت دوم آن نیز برش داده خواهد شد. با عنایت به اینکه این دستگاه به وسیله‌ حرکت رفت و برگشتی ابزار های بسیار تیز برش بهره می گیرد و از میزان دقت بسیار بالایی نیز برخوردار است به همین دلیل چرخ دنده هایی را که با این روش تولید می شوند را یکی از با کیفیت ترین اجناس موجود در بازار دانست و تولیدات این دستگاه فوق العاده می باشد.

 

سایر ماشین های ساخت چرخ دنده

در تولید چرخ دنده های مخروطی دو نوع ماشین ابزار از ابتکاری ترین آن‌ها هستند. مکانیسم یکی از این ماشین ها برای ساخت چرخ دنده هایی است که به شکل مخروطی مستقیم می باشند و نوع دیگر آن برای تولید چرخ دنده هایی به کار می رود که دارای دندانه های منحنی شکل هستند. ساخت هر کدام از این دو نوع دارای کاربردهای متنوع و مختص به خود است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 

فرآیند پرداخت در ساخت چرخ دنده ها

در تولید چرخ دنده فرایند پرداخت نقش اساسی دارد. چرخ دنده هایی که عملکرد آن‌ها در جاهایی با کیفیت بسیار بالا مورد نیاز است، به طور حتم باید پرداخت شوند. ظریف کاری از طریق براده برداری به روش های خاص و نیز یکنواخت کردن لبه های دندانه ها ازجمله‌ این روش های پرداخت است.

 

 

جهت مشاوره و سفارش میتوانید با مشاوران ما در شرکت جهان فرز تماس بگیرید.

جهت مشاهده دستگاههای ساخته شده اینستاگرام مارا دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *